Tyto stránky momentálně inovujeme. Většinu našeho zboží proto najdete na www.maluna.cz. Děkujeme za pochopení.

Jak prát látkovky

Otázka praní vložek je to, čeho se nejvíce žen obává a také nejčastější důvod, proč ženy odmítají toto pohodlné řešení menstruační hygieny. V době, kdy máme automatické pračky, to ale zas tolik práce navíc není :-).

Látkové intimky

Pokud používáte látkové intimky pouze k ochraně spodního prádla a pro pocit čistoty během dnů mimo menstruaci, pak je můžete prát stejným způsobem, jako perete spodní prádlo. Pokud je používáte i ve dnech menstruace, podívejte se na postup praní níže.

latkove-intimky-meracus

Denní a noční vložky

Měňte látkové vložky tak často, jak jste byla zvyklá měnit běžné vložky nebo tampóny. Pokud vložky používáte mimo domov, pořiďte si nepropustnou taštičku, kam si je uložíte než se dostanete domů.

Po použití

Použitou vložku opláchněte vlažnou vodou, případně ji ještě můžete přeprat v ruce s pomocí žlučového mýdla. Než se dostanete k praní, skladujte vložky v uzavřeném kyblíku s vodou. Ideální je vodu každý den vyměňovat a vložky vyprat nejpozději do tří dnů. Některé ženy ale skladují i na sucho.

Praní s prádlem

Některé ženy perou menstruační vložky s jiným prádlem (barevným). Není v tom žádná potíž, oblečení umazané od krve, když jste si rozbila koleno, byste také klidně dala do pračky s jiným prádlem. Velká výhoda je v tom, že oblečení perete často a tak prostě vložky jen přihodíte. Vložky lze prát na 40°C i na 60°C. Při praní je praktické použít síťku, ve které budete mít i po vyprání všechny vložky pohromadě.
Pokud máte malé dítě a používáte látkové plenky, je úplně nejjednodušší prát vložky a plenky dohromady.

Praní samostatně

Pokud budete prát vložky samostatně, pračka bude poloprázdná, ale nevadí to. Některé názory směřují spíše k samostatnému praní a vyšším teplotám a pokud má pak žena pocit větší čistoty, je to jistě v pořádku.

latkove-vlozky-meracus

Další rady

Pokud vám látkové vložky vyhovují, je dobré si jich pořídit větší počet, abyste je nemusela průběžně přepírat. Toto řešení je rovněž dobré pro ty, kterým představa ručního praní vložek z různých důvodů nevyhovuje. Pak je samozřejmě vhodné pouze skladování na sucho.

Po ukončení periody lze látkové vložky před závěrečným praním dezinfikovat v čajovníkové lázni (3-5 kapek tea tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody), v octovém roztoku (1 lžička octa na 1,5 dcl vody) nebo ve slabším roztoku peroxidu sodného (1 dcl peroxidu smíchejte s 1 dcl vody).

Nepoužívejte bělidla na bázi chloru ani aviváže. Bělidla na bázi kyslíku mohou způsobit blednutí barev.

Vložky lze sušit volně i v sušičce na nízkou teplotu. Nejlépší je, nechat je uschnout na přímém sluníčku (mohou trochu vyblednout). Pokud vložky žehlíte, tak na stupeň bavlna a pouze z dotykové (bavlněné/bambusové) strany.

Čerpáno z:
www.ekozena.cz
www.latkove-vlozky.cz
www.bio-info.cz
www.kalisek.cz