Tyto stránky momentálně inovujeme. Většinu našeho zboží proto najdete na www.maluna.cz. Děkujeme za pochopení.

Jak se starat o menstruační kalhotky Meracusky

Meracusky jsou menstruační kalhotky, které se vyrábějí v České republice a pocházejí ze stejné „rodiny“ jako látkové vložky Meracus. Jsou ušité ze speciálních materiálů, které zajišťují to, že jsou kalhotky savé a nepropustné zároveň.

Použití menstruačních kalhotek

Jak bude vypadat konkrétní „Meracusková výbavička“, je velmi individuální. Záleží totiž na tom, jak dlouhá a silná je vaše menstruace, jestli budete používat menstruační kalhotky samostatně nebo v kombinaci s jinými menstruačními pomůckami. (Jak si vybrat ty správné Meracusky si můžete přečíst v tomto článku). Pokud Meracusky používáte samostatně, vyměňují se zhruba tak často, jako látkové nebo jednorázové vložky, ovšem záleží samozřejmě na síle vaší menstruace.

menstruacni-kalhotky-3

Skladování použitých menstruačních kalhotek

Existují dvě varianty skladování. Osobně se mi nejpraktičtěji osvědčil malý kbelík s víkem, který může být umístěn v koupelně či na balkoně. Je možné také použít skleněnou mísu, přes kterou si ušijete povlak na zakrytí. Předběhnu váš dotaz: nic nezapáchá, menstruační krev totiž sama o sobě nesmrdí. Menstruační kalhotky se v kyblíku skladují na sucho či na mokro.

Na sucho: toto je šetrnější způsob, při kterém dochází k menšímu opotřebení materiálu. Skladování na sucho znamená, že menstruační kalhotky předeperete v ruce mýdlem na skvrny či žlučovým mýdlem, případně je můžete  opláchnout pod sprchou ve vlažné vodě (ve vlažné vodě krev pouští nejlépe) a vložíte je do kyblíku bez vody.

Jak prát menstruační kalhotky

Na mokro: u skladování na mokro je rozdíl ten, že předeprané menstruační kalhotky vkládáte do kyblíku s vodou. Vodu v kyblíku je dobré měnit po 24 hodinách a maximálně po třech dnech je vyprat v pračce.

Praní menstruačních kalhotek

Použité menstruační kalhotky perte nejlépe v ekologických prostředcích, které jsou k pokožce šetrnější. Menstruační kalhotky se dají běžně prát na teplotu 40°C (případně na 60°C, ale to nedoporučujeme dělat příliš často kvůli životnosti kalhotek). Údržba menstruačních kalhotek se neliší od údržby látkových vložek. Častým dotazem bývá, s čím mohu menstruační kalhotky prát. Odpověď zní: s čímkoli. Menstruační kalhotky můžete přihodit k barevnému prádlu nebo prát samostatně třeba s ručníky. Buďte bez obav, menstruační krev vám ostatní prádlo neušpiní. Pro krajkové kalhotky doporučujeme šetrnější přístup při praní - doporučujeme použít pytlík na praní, aby se krajka nepoškodila. Kalhotky sušte volně na šňůře (ideálně na slunci) či v blízkosti topení (umisťovat kalhotky přímo na topení nedoporučujeme).

Náš tip: sáček na praní si můžete pořídit nejen na krajkové kalhotky, ale také na ostatní druhy menstruačních kalhotek a látkové vložky, usnadní vám totiž jejich praní a vyjímání z pračky.

Samostatné praní

  • Pokud budete prát menstruační kalhotky samostatně, pračka bude poloprázdná, ale nevadí to. Některé názory směřují spíše k samostatnému praní a vyšším teplotám a pokud má pak žena pocit větší čistoty, je to jistě v pořádku.
  • Nepoužívejte bělidla na bázi chloru ani aviváže. 
  • Menstruační kalhotky sušte volně na slunci nebo v blízkosti topení (nepokládejte na topení přímo).

menstruacni-kalhotky-prani-2

Doporučujeme použít:

Na našem eshopu si můžete vybrat z několika různých produktů na skvrny, předeprání a praní. Na skvrny můžete vyzkoušet například sůl na skvrny, žlučové mýdlo (tuhé nebo tekuté), odstraňovač skvrn s mýdlokorem, citrusové mýdlo či mýdlo na skvrny z olivového oleje. Na praní můžete použít prací gel z mýdlových ořechů nebo prací gely různých vůní německé značky Ulrich.

Vybrat si na našem e-shopu můžete z 6 variant menstruačních kalhotek Meracusky.

Přečtěte si také: