Tyto stránky momentálně inovujeme. Většinu našeho zboží proto najdete na www.maluna.cz. Děkujeme za pochopení.

Skladování a praní použitých látkových vložek

Praní je jeden z hlavních důvodů, proč se ženy často k pořízení látkových vložek vůbec nerozhoupají. „Látkové vložky – vždyť ty se musí prát!“ Na to konto si vždy vzpomenu na prodejkyni látkových plenek, která na povzdech, že plenky se přece musí prát, odpověděla: „Ženy, já nevím jak vy, ale já do pračky prádlo nahážu a jdu, nesedím u ní celou dobu…“ A tento výrok je platný i pro látkové vložky.

Použité látkové vložky

Často se nás ženy ptají, jak se dají skladovat použité látkové vložky, pokud jste zrovna mimo domov. Ze své praxe mohu říct, že je to snadné, pokud znáte ty správné fígle a máte dobré vychytávky. Použitou látkovou vložku složte způsobem nafoceným níže a vložte do nepropustné zipové taštičky. Taštička se snadno vejde do každé kabelky a díky svému materiálu nepropustí žádný zápach.

prani-latkove-vlozky-1

Skladování vložek a předepírka

Nejprve vložky propláchněte v ruce či pod sprchou ve vlažné vodě (menstruační krev totiž nejlépe pouští při nižších teplotách). Poté vložky předeperte mýdlem na skvrny – můžete zvolit tuhé či tekuté, záleží na vás, co rádi používáte a co máte zrovna po ruce. (Za nás doporučujeme použít tekuté žlučové mýdlo od značky Ulrich, to existuje i v tuhé variantě od značky Yellow and Blue. Pro vegany doporučujeme citrusové či olivové mýdlo na skvrny.) Všechna mýdla najdete v kategorii Eko-praní.

A nyní si povězme dobré tipy pro skladování látkových vložek. Mne osobně se nejpraktičtěji osvědčil malý kbelík s víkem, který může být umístěný v koupelně či na balkoně. Je možné také použít skleněnou mísu, přes kterou si ušijete povlak na zakrytí. Předběhnu váš dotaz: nic nezapáchá. Menstruační krev totiž sama o sobě nesmrdí. Nepříjemný zápach, který znáte při použití konvenčních jednorázových vložek, je způsobeným „chemickým koktejlem“ v absorpčních jádrech.

Látkové vložky se v kyblíku skladují na sucho či na mokro.

Na sucho: většina výrobců se shoduje, že toto je šetrnější způsob, při kterém dochází k menšímu opotřebení materiálu. Skladování na sucho znamená, že vložku předeperete v ruce ve vlažné vodě (případně použijete další prací prostředek), a vhodíte ji do kyblíku.

Na mokro: u skladování na mokro je rozdíl ten, že předeprané vložky vkládáte do kyblíku s vodou. Vodu v kyblíku je dobré měnit po 24 hodinách a maximálně po třech dnech vložky vyprat v pračce.

Praní látkových vložek

Látkové vložky perte nejlépe v ekologických prostředcích, které jsou k pokožce šetrnější. My máme rády prací prostředky značky Ulrich či Yellow and Blue:) Vložky perte na 40°C či na 60°C, vyšší teplota se nedoporučuje. Častým dotazem bývá, s čím mohu menstruační vložky prát. Odpověď zní: s čímkoli. Vložky můžete přihodit k barevnému prádlu. Buďte bez obav, menstruační krev vám ostatní prádlo neušpiní.

prani-latkove-vlozky-2

Sušení látkových vložek

Látkové vložky je možné sušit v sušičce na jemný program, ale nejlepší je ponechat vložky uschnout volně na vzduchu a ideálně na sluníčku. Pokud budete vložky pokládat na topení, myslete na to, aby PUL vrstva nebyla v přímém kontaktu s radiátorem. (Osobně suším látkové vložky blízko radiátoru, ale přímo na topení je nepokládám).

Důležité: Při praní látkových vložek se nedoporučuje používat bělidla na bázi chlóru či aviváž.

Dezinfekce látkových vložek

Jednou za čas je dobré látkové vložky vydezinfikovat. Můžete použít dezinfekční máchadlo, Tea Tree lázeň (3-5 kapek Tea Tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody) nebo octový roztok (1 lžička octa na 1,5 dcl vody).

Článek sepsala Veronika Lančaričová a část textu byla použitá z knihy Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století.